Biblioteka - Wydarzenia
Doroczne spotkanie „Libry”

Od 2001 r. regularnie, w tzw. okresie międzyświątecznym przygotowuje się zebranie Koła Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra”. Spotkanie jest okazją do podsumowania działań koła w mijającym roku oraz planowania pracy na przyszłość. W 2017 r. ze składek „Libry” do biblioteki zakupiono 11 egz. książek, w tym szczególną w postaci „Atlasu historycznego miast polskich” t.17, zesz. 4 – Ząbkowice Śląskie. Powiększanie księgozbioru było na początku głównym celem działalności koła. Od paru lat to jeden z przejawów aktywności. Obecnie najważniejsze stały się działania kulturotwórcze. W mijającym roku „Libra” zorganizowała dwa spotkania o charakterze historycznym. W styczniu dr Anna Grużlewska przedstawiła dzieje niemieckich Żydów mieszkających na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach Środkowych w XIX i pierwszej połowie XX w. Natomiast w październiku dr hab. Joanna Szczepankiewicz-Battek wygłosiła wykład ilustrowany prezentacją komputerową zatytułowany „Szlakiem Lutra” z okazji 500-lecia reformacji. W 2017 r. w tradycji judaistycznej żydowskie święto chanuki (święto światła) przypadało 12 grudnia i wówczas koło „Libra” zaprosiło na wykład przygotowany przez absolwentkę etnografii, w dalszym ciągu badającą kulturę żydowską, Panią Ewę Pazdioarę.

Jesienią koło „Libra” zorganizowało swoją największą, cykliczną imprezę, cieszącą się wielkim uznaniem. Mowa o wieczorze literacko-muzycznym tym razem zatytułowanym „Jeszcze w zielone gramy”, poświęconym twórczości Wojciecha Młynarskiego.

W związku ze zmianą w 2016 r. przepisów regulujących aktywność stowarzyszeń, zarząd koła podjął decyzję o zamknięciu działalności w dotychczasowej formie prawnej. Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” w Ząbkowicach Śląskich przestanie funkcjonować 21 maja 2018 roku, zatem po 17 latach obecności w środowisku.

 
Wieczór Wojciecha Młynarskiego

Od kilkunastu lat Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” organizuje wieczornicę, podczas której prezentowana jest twórczość jednego autora lub określony temat. W piątek 27 X 2017 w restauracji „Dolnośląska” licznie bardzo zgromadziła się publiczność, żeby wysłuchać piosenek oraz tekstów czytanych, które wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego. Tytuł wieczoru literacko-muzycznego został zaczerpnięty ze sztandarowego utworu bohatera wieczoru „Jeszcze w zielone gramy”. Na scenie wystąpiły panie, wokalistki, utalentowane muzycznie a pochodzące z różnych miejsc ziemi ząbkowickiej: Edyta Lisowska, Weronika Wójcik, Paula Bernaczek, Agnieszka Bartkiewicz, Julia Topolanek, Aneta Klinke-Osadnik, Julia Piasecka, Jadwiga Adamska. Niektórym z nich towarzyszył instrumentalnie Andrzej Wiśniewski. Upominki dla wykonawców (książki „Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki” W.Młynarskiego oraz czekoladki i kwiaty) ufundowali: Pani Anna Dudczak, Pan Krzysztof Skryjomski oraz kwiaciarnia „Pani i Pan” Jolanty Mikulicz.

 
Zasłużona dla województwa

Pani Elżbieta Horowska w środę, 9 grudnia 2015r. została uhonorowana szczególnym wyróżnieniem. Otrzymała srebrną odznakę "Zasłużona dla województwa dolnośląskiego" z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem, co na pewno podnosi wartość medalu. P. Ela cieszy się w swoim środowisku opinią osoby wyjątkowo zaangażowanej w wykonywany zawód oraz społeczniczki aktywnej w kilku sferach życia publicznego. Od kilkunastu lat należy do grupy bibliotekarzy inicjujących i realizujących przedsięwzięcia biblioteczne, kulturalne i historyczne w powiecie ząbkowickim. Jest autorką wielu rozpraw i publikacji promujących ziemię ząbkowicką.

 
Światowy Dzień Książki 2015

Od paru lat 23 kwietnia wszystkich Czytelników odwiedzających naszą bibliotekę obdarowujemy czerwona różą. To piękny i miły - dla użytkowników biblioteki – zwyczaj zaadoptowany  z Hiszpanii, a obchodzony na pamiątkę urodzin Miguela Cervantesa. W tym roku otrzymałyśmy niezwykły list z drugiej strony biurka. Jedna z Czytelniczek złożyła nam wyjątkowe życzenia.

 
Szuflandia ząbkowicka 2015

To już mała tradycja – w lutym w restauracji <Arkady> w piątkowy wieczór (6. II.) Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” przeprowadziło spotkanie dedykowane Wisławie Szymborskiej. Zachowując ogólny rdzeń imprezy
(w specjalnej aranżacji wnętrza - tworzenie kolaży, loteryjka, losowanie pamiątkowej książki) tym razem organizatorki zaproponowały publiczności czytanie wierszy noblistki. Każdy z uczestników mógł zinterpretować albo swój ulubiony wiersz, albo liryki wybrane z przygotowanych tomików. Przywołanie poezji Szymborskiej nadało tej części wieczoru inny wymiar. Szuflandii 2015, jak dotychczas, przyświecała idea promowania życia i twórczości Wisławy Szymborskiej różnymi metodami – i zabawową i z nutą liryzmu właśnie. Szczęśliwą zdobywczynią pamiątki 2015 (książka „Kolaże” W.Szymborskiej) została emerytowana nauczycielka P. Zofia Susz.

Za organizację szuflandii odpowiadała ta sama - jak w poprzednim roku – ekipa pań: Anna Szmiel i Maria Kurzyp (polonistki z gimnazjum nr 1), Joanna Tofel (polonistka ze szkoły w Zwróconej) oraz Elżbieta Horowska z Biblioteki Pedagogicznej. Wystrój restauracji na ten wyjątkowy wieczór został wzbogacony o podobiznę Andrzeja Gołoty, którą wykonała P. Jolanta Borkowska (także Gimnazjum nr 1). Wizerunek boksera jest nieprzypadkowy; Gołota należał do ulubieńców Wisławy Szymborskiej.

 
Ze znakiem Rodła

W czwartkowy wieczór, 11 grudnia 2014 r. w bibliotece pedagogicznej spotkała się grupa osób zainteresowanych tematem – Rodło, jego twórczyni
i Związek Polaków w Niemczech. Przyczynkiem do zorganizowania spotkania było wydanie książki pt. „Janka Kłopocka” , pod red. T. Lissowskiego, będąca biografią autorki Rodła. Temat przybliżyli Jacek Kłopocki i Elżbieta M. Horowska. Na koniec spotkania autor prezentacji, rodzinnie powiązany z twórczynią Rodła, wręczył unikatowy egzemplarz wydawnictwa na ręce dyrektor PCPP-PiDN, Pani Doroty Kościk z przeznaczeniem na uzupełnienie zbiorów bibliotecznych. Książka będzie służyć nauczycielom historii i wos-u w przybliżaniu tematyki Polonii niemieckiej i jej działaczy

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 2