KONCEPCJA PRACY PORADNI PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNEJ
wchodzącej w skład
POWIATOWEGO CENTRUM PORADNICTWA PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEGO I DOSKONALENIA NAUCZYCIELI W ZĄBKOWICACH ŚLĄSKICH NA LATA 2011 - 2016
Wstęp
Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Ząbkowicach Śląskich to zespół placówek oświatowych, który powstał na mocy Uchwały Nr XIV/78/2007 Rady Powiatu Ząbkowickiego z dnia 28.12.2007r.
Uchwałą Nr XV/82/2008 Rady Powiatu Ząbkowickiego z dnia 31.01.2008r. nadano statut zespołowi placówek pod nazwą Powiatowe Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli w Ząbkowicach Śląskich.
Centrum tworzą:
- Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Ząbkowicach Śląskich
- Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Ząbkowicach Śląskich
- Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śląskich
Placówki, które tworzą Centrum zachowują odrębność merytoryczną i działają w oparciu o przepisy Statutu.
Organem prowadzącym Centrum jest Powiat Ząbkowicki.
Siedziba Centrum mieści się w budynku przy ulicy A. Mickiewicza 10 w Ząbkowicach Śląskich. Budynek należy do ZSzP nr 2 w Ząbkowicach Śląskich.
Nadzór pedagogiczny nad Centrum sprawuje Dolnośląski Kurator Oświaty.
Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śląskich pozostaje w sieci bibliotek pedagogicznych Województwa Dolnośląskiego i realizuje zadania wynikające z tej przynależności.
Podstawa prawna opracowania Koncepcji:
- Aktualnie obowiązujące przepisy prawa oświatowego (Karta Nauczyciela, O systemie Oświaty), rozporządzenia MEN i wdrażaną reformę systemu oświaty.
- Kierunki rozwoju polityki oświatowej.
- Priorytety działań placówki wyznaczone przez MEN oraz Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
- Zadania statutowe placówki – Statut PCPP-PiDN w Ząbkowicach Śląskich (tekst jednolity ze zmianami z dnia 01.04.2011r.).
- Oczekiwania i potrzeby środowiska lokalnego (określone na podstawie diagnozy potrzeb rodziców, dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pedagogów z terenów objętych działaniem Poradni).
- Kwalifikacje zawodowe, umiejętności i doświadczenie pracowników merytorycznych
- Bazę lokalową oraz jej wyposażenie w pomoce diagnostyczno-terapeutycz
- Misji i wizji placówki:
MISJA:
Każde dziecko ma fundamentalne prawo do nauki. Należy zatem zrobić wszystko, aby stworzyć mu szansę korzystania z dobrej edukacji niezależnie od miejsca urodzenia, zamieszkania i statusu materialnego rodziców. Ponadto należy uczynić wszystko, aby zapewnić mu możliwość osiągania sukcesów edukacyjnych, a w dalszej perspektywie społecznych.
Oczywistą rzeczą jest, iż zależą one od: zdrowia fizycznego, zdrowia psychicznego dziecka i poziomu jego umiejętności i kompetencji. To natomiast uwarunkowane jest dostępem do opieki zdrowotnej odpowiadającej potrzebom dziecka, dostępem do edukacji oraz dostępem dzieci i osób wspomagających je w rozwoju do usług pedagogiczno-psychologicznych, w tym specjalistycznych.
Wczesna diagnoza dysharmonii, dysfunkcji, zaburzeń i podjęcie terapii a także innych form pomocy zwiększa szansę dziecka w procesie edukacyjnym, warunkuje również jego pełnowartościowe uczestnictwo w życiu społecznym.
Realizacja zadań w tym zakresie spoczywa na placówkach jakimi są poradnie psychologiczno- pedagogiczne.
WIZJA:
Wizją Poradni jest interdyscyplinarne i wielokierunkowe działanie placówki, mające na celu zapewnienie skutecznej i profesjonalnej pomocy udzielanej dzieciom, młodzieży, rodzicom i nauczycielom w atmosferze poszanowania każdego klienta, życzliwości i wrażliwości na jego potrzeby.
Poradnia w Ząbkowicach Śląskich działa od 1968 roku. Została powołana przez Inspektorat Oświaty jako Poradnia Wychowawczo - Zawodowa. Obecnie nosi nazwę Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna i jest jedną z trzech placówek oświatowych wchodzących w skład Powiatowego Centrum Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doskonalenia Nauczycieli, utworzonego 01.01.2008r. na mocy Uchwały Rady Powiatu Ząbkowickiego.
REJON DZIAŁANIA, SPECYFIKA PORADNI
Poradnia Psychologiczno-Pedagogicznego to Powiatowa Samorządowa Jednostka Organizacyjna,
Status prawny - jednostka budżetowa.
To placówka usługowa, ogólnodostępna i bezpłatna. Korzystanie z pomocy specjalistów Poradni jest dobrowolne.
Rejonem działania Poradni jest obszar powiatu ząbkowickiego
Poradnia udziela pomocy dzieciom, młodzieży, rodzicom, nauczycielom i wychowawcom wszystkich typów szkół oraz placówek oświatowych na terenie powiatu ząbkowickiego, w obrębie siedmiu gmin:
- Miasto i Gmina Ząbkowice Śląskie
- Gmina Bardo
- Gmina Stoszowice
- Gmina Złoty Stok
- Gmina Ziębice
- Gmina Kamieniec Ząbkowicki
- Gmina Ciepłowodny
Poradnia obejmuje opieką:
- przedszkola
- szkoły podstawowe
- gimnazja
- szkoły ponadgimnazjalne
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci upośledzonych w stopniu lekkim ( ze szkołą podstawową, gimnazjum, zasadniczą szkołą zawodową )
- Ośrodek Szkolenia i Wychowania
- Dom Dziecka
- Zespół Szkół Specjalnych (dla dzieci i młodzieży upośledzonej w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim)
- dzieci w wieku od urodzenia do 4 r.ż. nie objęte opieką przedszkolną
W ciągu swojej blisko 40- letniej działalności czterokrotnie zmieniała się lokalizacja Poradni. Obecnie usytuowana jest w jednym z budynków Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Ząbkowicach Śl., przy ulicy Mickiewicza 10, na II piętrze. Usytuowanie Poradni na II piętrze stanowi istotne utrudnienie dostępu dla osób niepełnosprawnych. Badania i spotkania z osobami niepełnosprawnymi odbywają się na parterze w czytelni biblioteki pedagogicznej.
W strukturze organizacyjnej placówki znajduje się gabinet Poradni usytuowany w Ziębicach, w budynku ZSzP im. Cegielskiego.
Poradnia dysponuje ograniczoną bazą lokalową. Oprócz gabinetu dyrektora, sekretariatu, pomieszczenia socjalnego i archiwum, do dyspozycji pracowników i klientów placówki pozostaje: 5 gabinetów, gabinet terapii (będący jednocześnie salą szkoleniowa dla potrzeb ODN), poczekalnia.
Kadra placówki to: pracownicy pedagogiczni (10 etatów), w tym – psycholodzy (4,5 etatu), pedagodzy (4,5 etatów), logopeda (1 etat); pracownicy administracji i obsługi (3 etaty).
W Poradni pracuje 6 nauczycieli dyplomowanych i 4 nauczycieli mianowanych, 1 kontraktowy.
Praca w Poradni jest dwuzmianowa, od godz. 8.00 do 17.00.
Do zadań poradni należy w szczególności:
- wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, efektywności uczenia się, nabywania i rozwijania umiejętności negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów i problemów oraz innych umiejętności z zakresu komunikacji społecznej,
- problematyka uzależnień i innych problemów dzieci i młodzieży, udzielanie pomocy psychologiczno – pedagogicznej dzieciom i młodzieży z grup ryzyka,
- terapia zaburzeń rozwojowych i zaburzeń dysfunkcyjnych,
- wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny,
- wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji szkoły,
- pomoc uczniom w dokonywaniu wyboru kierunku kształcenia, zawodu i planowania kariery zawodowej,
- prowadzenie edukacji prozdrowotnej wśród uczniów, rodziców i nauczycieli,
- pomoc rodzicom i nauczycielom w diagnozowaniu i rozwijaniu potencjalnych możliwości oraz mocnych stron uczniów,
- wyłanianie dzieci ryzyka dysleksji, diagnoza dysleksji rozwojowej oraz pomoc dzieciom, uczniom, rodzicom, nauczycielom w zakresie przezwyciężania specyficznych trudności w nauce czytania i pisania,
- orzekanie o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych,
- opiniowanie o potrzebie wczesnego wspomagania.
Za podstawowe priorytety pracy placówki przyjmuje się:
- otwartość na potrzeby środowiska,
- podmiotowe traktowanie klienta,
- podnoszenie jakości realizowanych przez Poradnię zadań,
- dążenie do stworzenia zintegrowanego i efektywnego systemu pomocy we współpracy z instytucjami działającymi w środowisku lokalnym,
- integrację środowiska pedagogów, psychologów, logopedów. Nawiązanie ścisłej współpracy ze szkołami i placówkami oświatowymi w naszym powiecie
GŁÓWNE KIERUNKI DZIAŁANIA PORADNI:
Kierunki rozwoju placówki wyznacza, w sformułowanej koncepcji, diagnoza sytuacji placówki, analiza jej zadań statutowych, znajomość kierunków rozwoju w zakresie udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej i jej standardów określanych przez takie instytucje jak: Ministerstwo Edukacji Narodowej, KO, ORE, CKE.
Kierunki rozwoju Poradni w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Wspomaganie wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży:
I. Diagnozowanie, opiniowanie i orzekanie,
- Dokładne i rzetelne prowadzenie diagnozy specjalistycznej. Właściwie przeprowadzona diagnoza stanowi punkt wyjścia do planowania i organizowania dalszych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej i dlatego stanowi istotny priorytet naszych działań. Diagnozowanie będzie realizowane poprzez:
- prowadzenie badań przesiewowych pedagogicznych, psychologicznych, logopedycznych w przedszkolach, w celu wyłonienia dzieci z ryzyka dysleksji rozwojowej, planujemy kontynuować badania przy jednoczesnym dostosowaniu ich formy odpowiednio do pojawiających się zmian w reformie oświaty.
- diagnozowanie trudności edukacyjnych, emocjonalnych, wychowawczych oraz potencjalnych możliwości i uzdolnień rozwojowych,
- grupową i indywidualną diagnozę predyspozycji zawodowych uczniów szkół ponadpodstawowych,
- logopedyczne badania przesiewowe programem Słyszę, Mówię
2. Stałe podnoszenie jakości sporządzanych opinii i orzeczeń.
3. Orzekanie o potrzebie:
- kształcenia specjalnego dla uczniów niepełnosprawnych: niesłyszących, słabo słyszących, niewidomych, słabo widzących, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z Zespołem Aspergera, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów niedostosowanych społecznie lub zagrożonych niedostosowaniem społecznym,
- zajęć rewalidacyjno-wychowawczych (indywidualnych/zespołowych) dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim,
- indywidualnego nauczania dla uczniów, którym stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły.
II.Profilaktyka i poradnictwo
1) Wspieranie dzieci i młodzieży w rozwijaniu ich kompetencji społeczno-emocjonalnych:
- prowadzenie warsztatów psychoedukacyjnych o tematyce odpowiadającej zgłaszanemu zapotrzebowaniu,
- podejmowanie działań interwencyjnych na terenie szkół,
- udzielanie konsultacji uczniom na terenie szkół i placówek,
- badania logopedyczne programem „Słyszę”, „Mówię”.
2. Zwiększenie działań dotyczących wyboru kształcenia i zawodu dla uczniów klas młodszych gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych.
3. Rozwijanie specjalistycznych porad w kierunku zwiększenia dostępności pomocy dla rodziców, uczniów i nauczycieli przy użyciu nowoczesnych metod i form komunikacji.
4. Prowadzenie prelekcji dla rodziców i nauczycieli w przedszkolach i szkołach na tematy związane rozwojem dzieci i młodzieży oraz inne zgłaszane przez placówki.
III.Terapia zaburzeń rozwojowych i zachowań dysfunkcyjnych
- Wczesne wspomaganie rozwoju dzieci przejawiających nieprawidłowości rozwojowe. Z uwagi na potrzeby środowiska (coraz większa ilość zgłoszeń dzieci z zaburzeniami rozwojowymi, zagrożonych niepełnosprawnością) warto uwzględnić objęcie dzieci wczesną interwencją poprzez prowadzenie wielostronnej terapii.
- Prowadzenie grupowych i indywidualnych terapii dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.
W zależności od rozpoznanych potrzeb:
- terapia psychologiczna,
- socjoterapia,
- terapia pedagogiczna,
- terapia logopedyczna,
- terapia biofeedback
Wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji rodziny:
- Prowadzenie Grupy wsparcia dla rodziców dzieci nadpobudliwych,
- Prowadzenie Szkoły dla Rodziców „Jak mówić żeby dzieci nas słuchały…”
- Prowadzenie krótkoterminowych form pracy kształtujących umiejętności rodzicielskie oraz pogłębionych treningów umiejętności wychowawczych,
- Udzielanie rodzicom porad i konsultacji w związku z zachodzącymi zmianami społeczno – ekonomicznymi (np.eurosieroctwo),
- Prowadzenie Punktów Konsultacyjnych w Poradni dla rodziców, nauczycieli w zakresie tematyki dysleksji, ADHD, ucznia o specjalnych potrzebach edukacyjnych, poradnictwa zawodowego.
Wspomaganie wychowawczej i edukacyjnej funkcji szkoły.
Zgodnie z kierunkami rozwoju oświaty będziemy odpowiadać na potrzeby nauczycieli organizacji i realizacji zadań wychowawczo-edukacyjnych poprzez:
1. Udział w organizowaniu pomocy psychologiczno – pedagogicznej na terenie szkoły:
- współuczestnictwo w tworzeniu indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych oraz planów działań wspierających,
- gotowość do współdziałania w rozwiązywaniu bieżących sytuacji problemowych w placówkach,
- prowadzenie działań psychoedukacyjnych i poradnictwa dla uczniów na terenie szkoły oraz w razie potrzeby zajęć socjoterapeutycznych,
2. Prowadzenie nowych form pracy z nauczycielami stosownie do zdiagnozowanych i zgłaszanych potrzeb.
3. Zmodyfikowanie kierunku rozwoju Grupy wsparcia Pedagogów i Psychologów szkolnych o nowe elementy zawierające wsparcie, studium trudnych przypadków, konsultacje koleżeńskie w celu wzrostu kompetencji pedagogów i zminimalizowania stresu zawodowego.
4. Zapoznawanie nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie z przepisami o pomocy psychologiczno-pedagogicznej i możliwościach współpracy z Poradnią.
5. Rekomendacje ofert szkoleniowych skierowanych do pedagogów i nauczycieli dostępnych na rynku.
6. Zorganizowanie na terenie szkół podległych Poradni powstanie Punktów Konsultacyjnych. W ramach działania tych Punktów pracownicy Poradni będą pełnili dyżury w szkołach (np. z częstotliwością 1 x na miesiąc). W trakcie dyżurów, pracownicy pedagogiczni szkół, uczniowie i rodzice będą mogli skorzystać z konsultacji. Każdy pracownik będzie odpowiedzialny za wyznaczony teren, z którego będzie zbierać informacje o doświadczanych trudnościach, jak też będzie przygotowywać formy realizacji pomocy. Ta forma współpracy ze szkołą zapewni komunikację dwukierunkową, a także umożliwi wzajemny, otwarty kontakt.
Kierunki rozwoju Poradni w zakresie organizacji pracy i zarządzania w placówce.
I. Podnoszenie jakości zarządzania zasobami ludzkimi i zasobami trwałymi:
- Rozwój kompetencji zawodowych pracowników:
- Rozpoznawanie potrzeb w zakresie doskonalenia zawodowego rady pedagogicznej i poszczególnych pracowników.
- Wspomaganie rozwoju zawodowego pracowników Poradni poprzez organizowanie szkoleń i szkoleniowych rad pedagogicznych na terenie Poradni, dofinansowywanie indywidualnych szkoleń, rekomendację ofert szkoleniowych. Aktywizowanie pracowników do zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych i uzyskiwania kolejnych stopni awansu zawodowego nauczycieli.
- Stwarzanie warunków pracownikom do dzielenia się pomysłami na rozwój placówki i wprowadzania projektów zmian.
- Wykorzystywanie wsparcia merytorycznego doradców DODN, DCiZ, WCDN i Koordynatorów Zespołów Psychologów i Pedagogów.
- Utrzymanie wysokiego poziomu kultury i profesjonalizmu placówki:
- Przestrzeganie przez pracowników Kodeksu Etycznego Pracownika Poradni.
- Poddawanie się terapeutów superwizji zewnętrznej w miarę potrzeb.
- Doskonalenie sposobów właściwego przepływu komunikacji między Dyrekcją, pracownikami Poradni oraz klientami przy wykorzystaniu, m.in. technologii informatycznych. Monitorowanie poziomu komunikacji.
- Rozwijanie pracy zespołowej. Pracownicy pedagogiczni realizują cele i zadania pracując zespołowo. Taka organizacja sprzyja również opracowaniu i wdrażaniu nowych pomysłów, dzieleniu się wiedzą z młodszymi pracownikami, wymianie doświadczeń, superwizowaniu problemów. Praca zespołów pozwala zajmować się kompleksowo dzieckiem, a nie pojedynczym problemem.
- Wykorzystywanie wiedzy i zdobytych umiejętności przez pracowników na rzecz rozwoju Poradni.
- Monitorowanie efektywności prowadzonych działań.
- Rozwijanie sprawności organizacyjnej:
- Zapewnienie pracownikom i klientom placówki warunków zgodnych z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy (szkolenia BHP i z zakresu udzielania pierwszej pomocy).
- Stosowanie przepisów dotyczących prowadzenia, przechowywania, oznakowania i udostępniania dokumentacji zgodnie z rozporządzeniem MEN Nr 116. poz. 977 z 2009r. oraz Ustawą o ochronie danych osobowych (szkolenie pracowników w w/w zakresie).
- Udoskonalanie systemu obiegu informacji i dokumentacji, aktualizowanie regulaminów wewnętrznych w miarę potrzeb.
- Gruntowne szkolenie nowych pracowników dotyczące zasad funkcjonowania placówki, obiegu dokumentacji, aktualnych przepisów prawa oświatowego, przekazanie na wstępie pracy pracownikowi kompendium wiedzy.
- Poprawianie bazy lokalowej i doposażenie gabinetów w pomoce terapeutyczne oraz testy diagnostyczne:
- Modernizowanie dotychczasowych gabinetów diagnostyczno-terapeutycznych oraz dostosowanie pomieszczeń do prowadzenia zajęć przy wykorzystaniu różnych metod terapeutycznych. Realizacja tych zamierzeń uzależniona będzie od możliwości finansowych placówki.
- Systematycznie i w miarę potrzeb doposażenie gabinetów w pomoce diagnostyczne i dydaktyczne oraz literaturę fachową.
- Modernizowanie bazy komputerowej i sprzętu informatyczno-biurowego.
- Utrzymywanie działalności gabinetu Poradni w Ziębicach.
FUNKCJONOWANIE PLACÓWKI W ŚRODOWISKU LOKALNYM
- Dbanie o pozytywny wizerunek Poradni w środowisku lokalnym, ścisła współpraca z przedszkolami, szkołami, placówkami oświatowymi, samorządami, instytucjami, organizacjami i stowarzyszeniami działającymi na rzecz dziecka, rodziny i środowiska.
- Promocja Poradni – opracowywanie na bieżąco materiałów informacyjno – edukacyjnych dla rodziców i nauczycieli, aktualizowanie strony internetowej i folderu Poradni, współpraca z lokalnymi mediami, organizowanie dni otwartych dla uczniów, rodziców i nauczycieli, współudział w akcjach promujących działalność oświatową i pomoc psychologiczno – pedagogiczną organizowanych przez samorządy lokalne i placówki oświatowe.
- Organizowanie spotkań dla rodziców ze specjalistami poradni.
- Udział specjalistów Poradni w spotkaniach organizowanych na terenie przedszkoli i szkół.
- Współpraca z uczelniami wyższymi w zakresie realizowania, między innymi:
a) praktyk studenckich odpowiadających specyfice pracy placówki,
PODSUMOWANIE
Koncepcja pracy Poradni będzie analizowana, modyfikowana i wzbogacana corocznie lub w razie potrzeb. Procesy zachodzące w placówce będą służyły realizacji przyjętej koncepcji pracy.
Koncepcja pracy Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ząbkowicach Śląskich została pozytywnie zaopiniowana przez radę Pedagogiczną na zebraniu RP w dniu 01 kwietnia 2011r.
Przedstawione w opracowanym dokumencie działania mają wymiar realnych przedsięwzięć, jednakże prowadzenie ich w dużej mierze będzie uzależnione od planów organizacyjnych i wsparcia ze strony Starostwa Powiatu Ząbkowickiego oraz możliwości finansowych placówki.
|