Podróże za horyzont

Pod takim hasłem Biblioteka Pedagogiczna rozpoczęła cykl spotkań, w ramach których nasi czytelnicy mieli okazuję „zobaczyć” parę zakątków świata nie ruszając się z Ząbkowic. Każdorazowo, jak przystało na bibliotekę, pokazom towarzyszyła wystawka książek, map, czasopism, folderów z prezentowanych miejsc.

Cykl zainicjował Michał Baranek (5 XII 2018) pokazem pt. „Autostopem na Syberię”. W parę miesięcy później na podstawie doświadczeń podróży ukazała się powieść „Po drugiej stronie Uralu” (wydana pod pseudonimem Michał Sławomir w wydawnictwie Novae Res).

W następnym miesiącu (17 I 2019) Dominik Fester, znany w środowisku ze swoich licznych peregrynacji, podczas pokazu „Moja Europa. Wow!” opowiadał o najciekawszych – jego zdaniem - miejscach na naszym kontynencie, miejscach nieoczywistych. Przykładowo jest takim Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy, gdzie zlokalizowano Wielki Zderzacz Hadronów – największy na świecie akcelerator cząstek.

Nauczyciel geografii, przewodnik Bogdan Tuła 21 II 2019 zaprosił na prelekcję „Sycylijskie piekło i niebo”. Metaforyczny tytuł nawiązuje do temperatur i wysokości oraz kolorów na włoskiej wyspie.

Bardzo popularnym celem podróży jest portugalskie Santiago de Compostela.  Kilkakrotnie, różnymi drogami św. Jakuba wędrowała tam Agnieszka Rabenda (spotkanie 25 IV 2019) z przyjaciółmi i  rodziną. Na co dzień nauczycielka ZSZ w Ząbkowicach, P.Agnieszka przygotowała pokaz pt. „Camino – moja, nasza droga” obfitujący nie tylko we wspomnienia z wędrówek, ale bardzo liczne pamiątki stamtąd.

Do Azji Środkowej „zabrała” chętnych Maria Tyws dając nader interesujący wykład pt. „Uzbekistan – powrót na jedwabny szlak” (3 X 2019). Prelegentka, z wykształcenia historyk sztuki z pasją i ogromnym  znawstwem tematu opowiadała o niezwykłościach tego starożytnego kraju, którym biegła jedna z nitek jedwabnego szlaku.

Azja, tym razem wysokogórska była miejscem skąd relację przywiozło małżeństwo Natalia i Tomasz Rossa. Podtytuł swojego wystąpienia (22 X 2019) globtroterzy nazwali „Spacerem po szlaku Annapurna Circut”. Chodzi o trekking wokół 10. ośmiotysięcznika Annapurna. Himalaje okazały się jednym z najpiękniejszych wspomnień podróży do Azji Natalii i Tomasza.

Na inny kontynent przeniosła uczestników spotkania Marta Zygman przedstawiając prelekcję pt. „Kolory Chile” (24 I 2020). Autorka wykładu mieszkała tam parę lat zgromadziwszy tysiące zdjęć i cały bagaż doświadczeń, co ogromnie zainteresowało publiczność.

Pandemia spowodowała przerwę w naszych prelekcjach. Biblioteka wróci do ich organizacji w najbliższym możliwym czasie.