Biblioteka - Wydarzenia
Literaccy patroni roku 2021

Przez cały rok 2021 biblioteka była miejscem konkursu, w formie zagadek, związanego z czterema literackimi patronami roku. Uczestnicy quizu poszerzyli swoją wiedzę o Cyprianie K. Norwidzie, Stanisławie Lemie, Krzysztofie K. Baczyńskim i Tadeuszu Różewiczu. W edukacji często wykorzystuje się właśnie zabawy jako metodę przekazu konkretnych treści. Szukanie odpowiedzi na postawione pytania wyzwala całe pokłady kreatywności, każe sięgnąć do różnych źródeł. Stopień trudności zagadek, w sumie dwudziestu, był rozmaity. Akcja była skierowana do mieszkańców ziemi ząbkowickiej.


Dwie instytucje samorządowe – Starostwo Powiatowe oraz Urząd Gminy w Ząbkowicach Śl. wsparły naszą inicjatywę przekazując cenne i liczne pamiątki regionalne, książki i mapy, albumy, gadżety, koszulki…


Pulę nagród powiększyła ceniona pisarka JOANNA BATOR przysyłając nam książki. Jedna, jej autorstwa opatrzona autografem oraz znakiem pisarskim (stylizowany kot; J.Bator jest znaną w środowisku kociarą) to powieść "Gorzko, gorzko".

 
Książki noblistów

Przyznanie OLDZE TOKARCZUK  literackiej nagrody Nobla (za 2018 r.; ogłoszenie w 2019 r.) stało się przyczynkiem wyodrębnienia w bibliotece kolekcji książek autorstwa wcześniejszych laureatów. Mamy grono czytelniczek sięgających wyłącznie po książki z tzw. wyższej półki bibliotecznej. To właśnie ukłon i w stronę O.Tokarczuk i w stronę takich użytkowników placówki.

Osobna część zbioru noblowskiego to oczywiście książki Olgi Tokarczuk. Z dumą podkreślamy, że większość z nich zaopatrzona jest w dedykację Noblistki.

 
Podróże za horyzont

Pod takim hasłem Biblioteka Pedagogiczna rozpoczęła cykl spotkań, w ramach których nasi czytelnicy mieli okazuję „zobaczyć” parę zakątków świata nie ruszając się z Ząbkowic. Każdorazowo, jak przystało na bibliotekę, pokazom towarzyszyła wystawka książek, map, czasopism, folderów z prezentowanych miejsc.

Cykl zainicjował Michał Baranek (5 XII 2018) pokazem pt. „Autostopem na Syberię”. W parę miesięcy później na podstawie doświadczeń podróży ukazała się powieść „Po drugiej stronie Uralu” (wydana pod pseudonimem Michał Sławomir w wydawnictwie Novae Res).

W następnym miesiącu (17 I 2019) Dominik Fester, znany w środowisku ze swoich licznych peregrynacji, podczas pokazu „Moja Europa. Wow!” opowiadał o najciekawszych – jego zdaniem - miejscach na naszym kontynencie, miejscach nieoczywistych. Przykładowo jest takim Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy, gdzie zlokalizowano Wielki Zderzacz Hadronów – największy na świecie akcelerator cząstek.

Nauczyciel geografii, przewodnik Bogdan Tuła 21 II 2019 zaprosił na prelekcję „Sycylijskie piekło i niebo”. Metaforyczny tytuł nawiązuje do temperatur i wysokości oraz kolorów na włoskiej wyspie.

Bardzo popularnym celem podróży jest portugalskie Santiago de Compostela.  Kilkakrotnie, różnymi drogami św. Jakuba wędrowała tam Agnieszka Rabenda (spotkanie 25 IV 2019) z przyjaciółmi i  rodziną. Na co dzień nauczycielka ZSZ w Ząbkowicach, P.Agnieszka przygotowała pokaz pt. „Camino – moja, nasza droga” obfitujący nie tylko we wspomnienia z wędrówek, ale bardzo liczne pamiątki stamtąd.

Do Azji Środkowej „zabrała” chętnych Maria Tyws dając nader interesujący wykład pt. „Uzbekistan – powrót na jedwabny szlak” (3 X 2019). Prelegentka, z wykształcenia historyk sztuki z pasją i ogromnym  znawstwem tematu opowiadała o niezwykłościach tego starożytnego kraju, którym biegła jedna z nitek jedwabnego szlaku.

Azja, tym razem wysokogórska była miejscem skąd relację przywiozło małżeństwo Natalia i Tomasz Rossa. Podtytuł swojego wystąpienia (22 X 2019) globtroterzy nazwali „Spacerem po szlaku Annapurna Circut”. Chodzi o trekking wokół 10. ośmiotysięcznika Annapurna. Himalaje okazały się jednym z najpiękniejszych wspomnień podróży do Azji Natalii i Tomasza.

Na inny kontynent przeniosła uczestników spotkania Marta Zygman przedstawiając prelekcję pt. „Kolory Chile” (24 I 2020). Autorka wykładu mieszkała tam parę lat zgromadziwszy tysiące zdjęć i cały bagaż doświadczeń, co ogromnie zainteresowało publiczność.

Pandemia spowodowała przerwę w naszych prelekcjach. Biblioteka wróci do ich organizacji w najbliższym możliwym czasie.

 
Doroczne spotkanie „Libry”

Od 2001 r. regularnie, w tzw. okresie międzyświątecznym przygotowuje się zebranie Koła Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra”. Spotkanie jest okazją do podsumowania działań koła w mijającym roku oraz planowania pracy na przyszłość. W 2017 r. ze składek „Libry” do biblioteki zakupiono 11 egz. książek, w tym szczególną w postaci „Atlasu historycznego miast polskich” t.17, zesz. 4 – Ząbkowice Śląskie. Powiększanie księgozbioru było na początku głównym celem działalności koła. Od paru lat to jeden z przejawów aktywności. Obecnie najważniejsze stały się działania kulturotwórcze. W mijającym roku „Libra” zorganizowała dwa spotkania o charakterze historycznym. W styczniu dr Anna Grużlewska przedstawiła dzieje niemieckich Żydów mieszkających na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach Środkowych w XIX i pierwszej połowie XX w. Natomiast w październiku dr hab. Joanna Szczepankiewicz-Battek wygłosiła wykład ilustrowany prezentacją komputerową zatytułowany „Szlakiem Lutra” z okazji 500-lecia reformacji. W 2017 r. w tradycji judaistycznej żydowskie święto chanuki (święto światła) przypadało 12 grudnia i wówczas koło „Libra” zaprosiło na wykład przygotowany przez absolwentkę etnografii, w dalszym ciągu badającą kulturę żydowską, Panią Ewę Pazdioarę.

Jesienią koło „Libra” zorganizowało swoją największą, cykliczną imprezę, cieszącą się wielkim uznaniem. Mowa o wieczorze literacko-muzycznym tym razem zatytułowanym „Jeszcze w zielone gramy”, poświęconym twórczości Wojciecha Młynarskiego.

W związku ze zmianą w 2016 r. przepisów regulujących aktywność stowarzyszeń, zarząd koła podjął decyzję o zamknięciu działalności w dotychczasowej formie prawnej. Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” w Ząbkowicach Śląskich przestanie funkcjonować 21 maja 2018 roku, zatem po 17 latach obecności w środowisku.

 
Wieczór Wojciecha Młynarskiego

Od kilkunastu lat Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” organizuje wieczornicę, podczas której prezentowana jest twórczość jednego autora lub określony temat. W piątek 27 X 2017 w restauracji „Dolnośląska” licznie bardzo zgromadziła się publiczność, żeby wysłuchać piosenek oraz tekstów czytanych, które wyszły spod pióra Wojciecha Młynarskiego. Tytuł wieczoru literacko-muzycznego został zaczerpnięty ze sztandarowego utworu bohatera wieczoru „Jeszcze w zielone gramy”. Na scenie wystąpiły panie, wokalistki, utalentowane muzycznie a pochodzące z różnych miejsc ziemi ząbkowickiej: Edyta Lisowska, Weronika Wójcik, Paula Bernaczek, Agnieszka Bartkiewicz, Julia Topolanek, Aneta Klinke-Osadnik, Julia Piasecka, Jadwiga Adamska. Niektórym z nich towarzyszył instrumentalnie Andrzej Wiśniewski. Upominki dla wykonawców (książki „Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki” W.Młynarskiego oraz czekoladki i kwiaty) ufundowali: Pani Anna Dudczak, Pan Krzysztof Skryjomski oraz kwiaciarnia „Pani i Pan” Jolanty Mikulicz.

 
Zasłużona dla województwa

Pani Elżbieta Horowska w środę, 9 grudnia 2015r. została uhonorowana szczególnym wyróżnieniem. Otrzymała srebrną odznakę "Zasłużona dla województwa dolnośląskiego" z wygrawerowanym imieniem i nazwiskiem, co na pewno podnosi wartość medalu. P. Ela cieszy się w swoim środowisku opinią osoby wyjątkowo zaangażowanej w wykonywany zawód oraz społeczniczki aktywnej w kilku sferach życia publicznego. Od kilkunastu lat należy do grupy bibliotekarzy inicjujących i realizujących przedsięwzięcia biblioteczne, kulturalne i historyczne w powiecie ząbkowickim. Jest autorką wielu rozpraw i publikacji promujących ziemię ząbkowicką.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3