Biblioteka - Wydarzenia
Patronka roku 2023

patronka_2023_wystawka.jpg

Tradycją w naszej bibliotece stało się honorowanie osób wskazanych przez parlament jako patroni roku. Spośród 11 osób wytypowanych jako patroni roku 2023 my wybrałyśmy Wisławę Szymborską.

Biblioteka razem ze środowiskiem bibliotekarskim ziemi ząbkowickiej przeprowadziła w roku 2023 szereg akcji promujących naszą wybitną poetkę. Nie brakowało okolicznościowej wystawki. Uzupełniłyśmy księgozbiór o książki biograficzne oraz o dwa tomy podsumowujące dorobek wydawniczy W.Szymborskiej. Organizowałyśmy konkursy, quizy, konkurs wiedzy, wieczornice poetyckie…Pozyskałyśmy z firmy „Nad Wyraz” duży pakiet okolicznościowych, eleganckich kart z cytatem z wiersza „Portret kobiecy” jako nagrody w naszych zabawach. Podobnie nagrodami były sprowadzone z Krakowa kalendarze z wycinankami W.Szymborskiej.

Laureaci konkursu wiedzy pt. Europejskość Szymborskiej pojechali w nagrodę do PE w Brukseli  na zaproszenie Pani Janiny Ochojskiej. Na zakończenie 28 listopada w bibliotece odbył się wieczór o tytule
zaczerpniętym z biografii noblistki pt. „Pamiątkowe rupiecie w bibliotece”. Przygotowałyśmy prezentację komputerową, uczestnicy czytali wybrane przez siebie wiersze (głównie uczniowie z LO). Nie zabrakło prezentacji książek biograficznych, co zaowocowało ich natychmiastowym wypożyczeniem.

patronka_2023_1.jpg

 
Patronki roku 2022

patronki_2022_podsumowanie.jpg

W sejmie i senacie ustanowiono łącznie 10 patronów roku 2022.  W naszej bibliotece uwagę poświęciłyśmy kobietom: Marii Grzegorzewskiej (pedagogika), Marii Konopnickiej (literatura), Wandzie Rutkiewicz (himalaizm).  Obchody patronackie zaczęły się od stosownej wystawki. W ciągu roku przeprowadziłyśmy kilka mniejszych konkursów, były krzyżówki, przygotowałyśmy komputerową
prezentację o W.Rutkiewicz.

Nasza najwybitniejsza himalaistka nie ma co prawda, w odróżnieniu od dwóch pozostałych patronek, wielu książek w bibliotece, ale kolekcję wzbogaciłyśmy o zbiory prywatne.patronki_2022_slajd.jpg

 
Literaccy patroni roku 2021

Przez cały rok 2021 biblioteka była miejscem konkursu, w formie zagadek, związanego z czterema literackimi patronami roku. Uczestnicy quizu poszerzyli swoją wiedzę o Cyprianie K. Norwidzie, Stanisławie Lemie, Krzysztofie K. Baczyńskim i Tadeuszu Różewiczu. W edukacji często wykorzystuje się właśnie zabawy jako metodę przekazu konkretnych treści. Szukanie odpowiedzi na postawione pytania wyzwala całe pokłady kreatywności, każe sięgnąć do różnych źródeł. Stopień trudności zagadek, w sumie dwudziestu, był rozmaity. Akcja była skierowana do mieszkańców ziemi ząbkowickiej.


Dwie instytucje samorządowe – Starostwo Powiatowe oraz Urząd Gminy w Ząbkowicach Śl. wsparły naszą inicjatywę przekazując cenne i liczne pamiątki regionalne, książki i mapy, albumy, gadżety, koszulki…


Pulę nagród powiększyła ceniona pisarka JOANNA BATOR przysyłając nam książki. Jedna, jej autorstwa opatrzona autografem oraz znakiem pisarskim (stylizowany kot; J.Bator jest znaną w środowisku kociarą) to powieść "Gorzko, gorzko".

 
Książki noblistów

Przyznanie OLDZE TOKARCZUK  literackiej nagrody Nobla (za 2018 r.; ogłoszenie w 2019 r.) stało się przyczynkiem wyodrębnienia w bibliotece kolekcji książek autorstwa wcześniejszych laureatów. Mamy grono czytelniczek sięgających wyłącznie po książki z tzw. wyższej półki bibliotecznej. To właśnie ukłon i w stronę O.Tokarczuk i w stronę takich użytkowników placówki.

Osobna część zbioru noblowskiego to oczywiście książki Olgi Tokarczuk. Z dumą podkreślamy, że większość z nich zaopatrzona jest w dedykację Noblistki.

 
Podróże za horyzont

Pod takim hasłem Biblioteka Pedagogiczna rozpoczęła cykl spotkań, w ramach których nasi czytelnicy mieli okazuję „zobaczyć” parę zakątków świata nie ruszając się z Ząbkowic. Każdorazowo, jak przystało na bibliotekę, pokazom towarzyszyła wystawka książek, map, czasopism, folderów z prezentowanych miejsc.

Cykl zainicjował Michał Baranek (5 XII 2018) pokazem pt. „Autostopem na Syberię”. W parę miesięcy później na podstawie doświadczeń podróży ukazała się powieść „Po drugiej stronie Uralu” (wydana pod pseudonimem Michał Sławomir w wydawnictwie Novae Res).

W następnym miesiącu (17 I 2019) Dominik Fester, znany w środowisku ze swoich licznych peregrynacji, podczas pokazu „Moja Europa. Wow!” opowiadał o najciekawszych – jego zdaniem - miejscach na naszym kontynencie, miejscach nieoczywistych. Przykładowo jest takim Europejski Ośrodek Badań Jądrowych CERN w pobliżu Genewy, gdzie zlokalizowano Wielki Zderzacz Hadronów – największy na świecie akcelerator cząstek.

Nauczyciel geografii, przewodnik Bogdan Tuła 21 II 2019 zaprosił na prelekcję „Sycylijskie piekło i niebo”. Metaforyczny tytuł nawiązuje do temperatur i wysokości oraz kolorów na włoskiej wyspie.

Bardzo popularnym celem podróży jest portugalskie Santiago de Compostela.  Kilkakrotnie, różnymi drogami św. Jakuba wędrowała tam Agnieszka Rabenda (spotkanie 25 IV 2019) z przyjaciółmi i  rodziną. Na co dzień nauczycielka ZSZ w Ząbkowicach, P.Agnieszka przygotowała pokaz pt. „Camino – moja, nasza droga” obfitujący nie tylko we wspomnienia z wędrówek, ale bardzo liczne pamiątki stamtąd.

Do Azji Środkowej „zabrała” chętnych Maria Tyws dając nader interesujący wykład pt. „Uzbekistan – powrót na jedwabny szlak” (3 X 2019). Prelegentka, z wykształcenia historyk sztuki z pasją i ogromnym  znawstwem tematu opowiadała o niezwykłościach tego starożytnego kraju, którym biegła jedna z nitek jedwabnego szlaku.

Azja, tym razem wysokogórska była miejscem skąd relację przywiozło małżeństwo Natalia i Tomasz Rossa. Podtytuł swojego wystąpienia (22 X 2019) globtroterzy nazwali „Spacerem po szlaku Annapurna Circut”. Chodzi o trekking wokół 10. ośmiotysięcznika Annapurna. Himalaje okazały się jednym z najpiękniejszych wspomnień podróży do Azji Natalii i Tomasza.

Na inny kontynent przeniosła uczestników spotkania Marta Zygman przedstawiając prelekcję pt. „Kolory Chile” (24 I 2020). Autorka wykładu mieszkała tam parę lat zgromadziwszy tysiące zdjęć i cały bagaż doświadczeń, co ogromnie zainteresowało publiczność.

Pandemia spowodowała przerwę w naszych prelekcjach. Biblioteka wróci do ich organizacji w najbliższym możliwym czasie.

 
Doroczne spotkanie „Libry”

Od 2001 r. regularnie, w tzw. okresie międzyświątecznym przygotowuje się zebranie Koła Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra”. Spotkanie jest okazją do podsumowania działań koła w mijającym roku oraz planowania pracy na przyszłość. W 2017 r. ze składek „Libry” do biblioteki zakupiono 11 egz. książek, w tym szczególną w postaci „Atlasu historycznego miast polskich” t.17, zesz. 4 – Ząbkowice Śląskie. Powiększanie księgozbioru było na początku głównym celem działalności koła. Od paru lat to jeden z przejawów aktywności. Obecnie najważniejsze stały się działania kulturotwórcze. W mijającym roku „Libra” zorganizowała dwa spotkania o charakterze historycznym. W styczniu dr Anna Grużlewska przedstawiła dzieje niemieckich Żydów mieszkających na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach Środkowych w XIX i pierwszej połowie XX w. Natomiast w październiku dr hab. Joanna Szczepankiewicz-Battek wygłosiła wykład ilustrowany prezentacją komputerową zatytułowany „Szlakiem Lutra” z okazji 500-lecia reformacji. W 2017 r. w tradycji judaistycznej żydowskie święto chanuki (święto światła) przypadało 12 grudnia i wówczas koło „Libra” zaprosiło na wykład przygotowany przez absolwentkę etnografii, w dalszym ciągu badającą kulturę żydowską, Panią Ewę Pazdioarę.

Jesienią koło „Libra” zorganizowało swoją największą, cykliczną imprezę, cieszącą się wielkim uznaniem. Mowa o wieczorze literacko-muzycznym tym razem zatytułowanym „Jeszcze w zielone gramy”, poświęconym twórczości Wojciecha Młynarskiego.

W związku ze zmianą w 2016 r. przepisów regulujących aktywność stowarzyszeń, zarząd koła podjął decyzję o zamknięciu działalności w dotychczasowej formie prawnej. Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” w Ząbkowicach Śląskich przestanie funkcjonować 21 maja 2018 roku, zatem po 17 latach obecności w środowisku.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 3