Biblioteka - Wydarzenia
Światowy Dzień Książki 2015

Od paru lat 23 kwietnia wszystkich Czytelników odwiedzających naszą bibliotekę obdarowujemy czerwona różą. To piękny i miły - dla użytkowników biblioteki – zwyczaj zaadoptowany  z Hiszpanii, a obchodzony na pamiątkę urodzin Miguela Cervantesa. W tym roku otrzymałyśmy niezwykły list z drugiej strony biurka. Jedna z Czytelniczek złożyła nam wyjątkowe życzenia.

 
Szuflandia ząbkowicka 2015

To już mała tradycja – w lutym w restauracji <Arkady> w piątkowy wieczór (6. II.) Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” przeprowadziło spotkanie dedykowane Wisławie Szymborskiej. Zachowując ogólny rdzeń imprezy
(w specjalnej aranżacji wnętrza - tworzenie kolaży, loteryjka, losowanie pamiątkowej książki) tym razem organizatorki zaproponowały publiczności czytanie wierszy noblistki. Każdy z uczestników mógł zinterpretować albo swój ulubiony wiersz, albo liryki wybrane z przygotowanych tomików. Przywołanie poezji Szymborskiej nadało tej części wieczoru inny wymiar. Szuflandii 2015, jak dotychczas, przyświecała idea promowania życia i twórczości Wisławy Szymborskiej różnymi metodami – i zabawową i z nutą liryzmu właśnie. Szczęśliwą zdobywczynią pamiątki 2015 (książka „Kolaże” W.Szymborskiej) została emerytowana nauczycielka P. Zofia Susz.

Za organizację szuflandii odpowiadała ta sama - jak w poprzednim roku – ekipa pań: Anna Szmiel i Maria Kurzyp (polonistki z gimnazjum nr 1), Joanna Tofel (polonistka ze szkoły w Zwróconej) oraz Elżbieta Horowska z Biblioteki Pedagogicznej. Wystrój restauracji na ten wyjątkowy wieczór został wzbogacony o podobiznę Andrzeja Gołoty, którą wykonała P. Jolanta Borkowska (także Gimnazjum nr 1). Wizerunek boksera jest nieprzypadkowy; Gołota należał do ulubieńców Wisławy Szymborskiej.

 
Ze znakiem Rodła

W czwartkowy wieczór, 11 grudnia 2014 r. w bibliotece pedagogicznej spotkała się grupa osób zainteresowanych tematem – Rodło, jego twórczyni
i Związek Polaków w Niemczech. Przyczynkiem do zorganizowania spotkania było wydanie książki pt. „Janka Kłopocka” , pod red. T. Lissowskiego, będąca biografią autorki Rodła. Temat przybliżyli Jacek Kłopocki i Elżbieta M. Horowska. Na koniec spotkania autor prezentacji, rodzinnie powiązany z twórczynią Rodła, wręczył unikatowy egzemplarz wydawnictwa na ręce dyrektor PCPP-PiDN, Pani Doroty Kościk z przeznaczeniem na uzupełnienie zbiorów bibliotecznych. Książka będzie służyć nauczycielom historii i wos-u w przybliżaniu tematyki Polonii niemieckiej i jej działaczy

 
Marianna Orańska – Nowe odkrycia

W piątek, 14 listopada 2014 r. w Bibliotece Pedagogicznej dr Bartosz Grygorcewicz
z Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbk. przedstawił prelekcję, której bohaterką była księżniczka Marianna Orańska. Goście spotkania z uwagą przysłuchiwali się wykładowi ilustrowanemu nieznanymi materiałami ikonograficznymi. Ponieważ w grupie byli uczestnicy kursu przewodnickiego oraz znawca historii ziemi ząbkowickiej Jerzy Organiściak, nie zabrakło dyskusji. Dr Bartosz Grygorcewicz przygotowuje nową książkę poświęconą właścicielce kamienieckich włości.

 
Szuflandia ząbkowicka 2014

W piątek, 28 lutego niezawodny zespół polonistek oraz bibliotekarek przygotował II spotkanie w cyklu poświęconym pamięci Wisławy Szymborskiej. Tym razem gościom zaproponowano zmodyfikowany – a jakże – scenariusz. Wieczór rozpoczął satyryczny wiersz Bartłomieja Brede pt. „Pędy”
(z uporem przez internautów nazywanego „Szymborska”) w interpretacji Joanny Tofel. Przegląd książek bohaterki wieczoru zaprezentowały Maria Kurzyp i Elżbieta Horowska. Po czym uczestnicy spotkania przystąpili do twórczej pracy nad kolażami. Powstała z nich interesująca wystawa na gorąco przygotowana. W dalszej części goście zmierzyli się z pisaniem wymyślonej przez noblistę formy literackiej zwanej – lepieje. Głośne czytanie zabawnych strofek było jednym pasmem radości. Na podstawie zbioru niegdyś ułożonego przez W. Szymborską „Słownik wyrazów obelżywych”,  pod bacznym okiem Anny Szmiel, publiczność dokonała interpretacji wybranych ze słownika słówek.
I znów śmiechu było bez końca. Wreszcie nastąpiło clou wieczoru, oczekiwana loteryjka z przezabawnymi fantami i jeszcze bardziej śmiesznym ich komentowaniem. Zamknięciem spotkania w restauracji „Pod Arkadami” było wylosowanie wśród uczestników książki „Wisławy Szymborskiej dary przyjaźni
i dowcipu. Teksty i wyklejanki poetki z kolekcji Ryszarda Matuszewskiego”.
Szczęśliwy los przypadł w udziale emerytowanej nauczycielce, Kazimierze Wójcik. Wieczór z Szymborską w tle przebiegł w bardzo przyjaznej atmosferze. Relacja internetowa dziennikarki lokalnego portalu wywołała niespodziewanie ożywioną dyskusję o potrzebie (bądź – nie) tego rodzaju spotkań. Organizatorki zapowiadają kontynuację Szuflandii.

 
Szuflandia ząbkowicka 2013

W niecodzienny sposób pamiętano
w Ząbkowicach o 1 rocznicy śmierci Wisławy Szymborskiej. 22 lutego 2013 r. Koło Przyjaciół Biblioteki Pedagogicznej „Libra” przygotowało klimatyczny wieczór, ze specjalną aranżacją wnętrza, którym była restauracja <ARKADY>.Goście bawili się na wzór wypracowany
w krakowskim mieszkaniu poetki: tworzyli drobne formy literackie wymyślone przez Szymborską (odwódki i lepieje) oraz komponowali z przygotowanych materiałów kolaże. Na koniec odbyła się loteryjka, w której można było wygrać gadżety, które tak lubiła noblistka, czyli przedmioty śmieszne, kiczowate, ale wywołujące salwy śmiechu.
Z poważniejszych elementów spotkania nie zabrakło prezentacji komputerowej dotyczącej życia naszej Noblistki oraz obdarowania jednej z osób najnowszą biografią Szymborskiej.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 3